Grand prix mládeže
Slovenského šachového zväzu

Každý dostane šancu

Trofeje sú rozdané

2018-06-13 10:06:06

V sobotu 9.júna vyvrcholil v Humennom 11.ročník GPX finálovými bojmi. V každej zo 6 kategórií sa stretli postupujúci zo semifinálových turnajov systémom každý s každým.

V kategórii dievčat do 8 rokov došlo k istému nedorozumeniu počas prihlasovania, preto nakoniec štartovalo 11 dievčat. Svoju dominanciu potvrdila Timea Haásová z ŠK Rajec, ktorá získala plný počet 10 bodov. Verme, že bude aj naďalej usilovne trénovať a že sa presadí aj na medzinárodnej scéne. Strieborná skončila Beáta Mederlyová z Levíc a bronzová Lívia Cukerová zo Sabinova. Zaujímavé je, že obe prehrali so siedmou v poradí Ninou Sýkorovou.

Turnaj najmladšich chlapcov ovládol Banskobystričan Lukáš Strapec, keď povolil len jedinú remízu spoluhráčovi Marekovi Ďurovkovi. Lukáš obhájil víťazstvo z minulého ročníka, tento raz získal vo finále ešte o pol bodu viac. Druhé miesto obsadil Casey Ryan Mészáros z KŠN Bratislava a tretiu priečku Michal Dolník z Doprastavu Bratislava. Ryan si môže kategóriu do 8 rokov zopakovať aj v nasledujúcej sezóne.

Kategória dievčat do 11 rokov priniesla nesmierne vyrovnaný a dramatický finálový turnaj. Z triumfu sa nakoniec tešila so ziskom 7 bodov Žilinčanka Nina Čirská s lepším pomocným hodnotením pred Karin Novomeskou zo Štefanova. Nina si lepší Sonnenborn zabezpečila najmä výhrou vo vzájomnej partii s Karin. Tretiu priečku si solídnym výkonom s jedinou prehrou zabezpečila Natália Ferenčáková z Kežmarku.

Turnaj chlapcov do 11 rokov ovládol Dávid Eliáš zo Sabinova. Neprehral ani raz, stratil len bod za dve remizy. S dvojbodovým odstupom skončil na druhom mieste Samuel Havalda z KŠN Bratislava s lepším pomocným hodnotením pred tretím Jakubom Rakovským z Nitrianskeho šachového klubu.

Dievčatá do 14 rokov bojovali bez akýchkoľvek kompromisov a ani jedna partia v turnaji neskončila remízou! Z prvenstva sa s 8 bodmi tešila Žilinčanka Stella Čarnecká. Druhé miesto obsadila Miriam Miková z Čadce a tretia s rovnakým počtom bodov skončila Sára Bujnová z Topoľčian. 

U chlapcov do 14 rokov sa očakával vyrovnaný turnaj, proti však bol najmä Patrik Orgoň z Trenčína, ktorý prenechal súperom len jediný polbod. Druhé miesto si so 7 bodmi zabezpečil Kristián Kapec z Bardejova. Víťaz 14 turnajov základnej časti Karol Kostelanský z Považského Podhradia sa musel uspokojiť s bronzovou priečkou. 

11.ročník GPX je teda za nami a jeho víťazmi sú: Lukáš Strapec, Dávid Eliáš, Patrik Orgoň, Timea Haásová, Nina Čirská a Stella Čarnecká. Želáme nielen im, ale aj všetkým ostatným hráčom, aby pri šachu zažívali veľa radosti a aby im šach priniesol veľa pozitívneho aj v osobnom živote.

A tešíme sa na ďalší, už 12.ročník Grand prix mládeže!

Ideme do finále!

2018-06-03 09:06:52

Prvá júnová sobota patrila semifinálovým bojom 11.ročníka GPX. V Skalici, v Čadci a v Bardejove sa stretli postupujúci z jednotlivých kategórií a v kruhových turnajoch súperili nielen o trofeje, ale aj o miestenky do finále, ktoré sa uskutoční v Humennom v sobotu 9.júna 2018.

Právo účasti vo finále si vybojovali:

C08: Casey Ryan Mészáros, Michal Dolník, Filip Kulich, Lukáš Strapec, Ondrej Ševčík, Matej Zvoda, Michal Hudák, Jakub Roman, Matej Szaszák, David Sokolský.

C11: Jakub Rakovský, Jakub Orgoň, Samuel Havalda, Samuel Červeň, Matej Bulej, Viliam Čarnecký, Dávid Eliáš, Michal Jura, Jiří Koška, Adam Dujava.

C14: Karol Kostelanský, Patrik Orgoň, Jakub Blaho, Lukáš Zumrík, Igor Šulgan, Jakub Kapitulčin, Richard Kubík, Kristián Kapec, Kamil Mojčák, Patrik Tokarčík.

D08: Nina Sýkorová, Sophia Valentová, Beáta Mederlyová, Timea Haasová, Janka Červeňová, Barbora Paverová, Lívia Cukerová, Adela Cabáková, Bianka Chomiaková, Eva Polačková.

D11: Simona Bochničková, Karin Novomeská, Martina Šošovičková, Nina Holeštiaková, Magdaléna Mrmusová, Nina Čirská, Natália Ferenčáková, Nina Hudáková, Laura Olexová, Olívia Seková.

D14: Silvia Fajtáková, Mária Mederlyová, Sára Bujnová, Miriam Miková, Stella Čarnecká, Viktória Obročníková, Ladislava Gajdošová, Diana Tokarčíková, Vanesa Morongová, Michaela Valcerová.

Postupujúcim pripomínam, aby sa nezabudli prihlásiť najneskôr do stredy 6.júna 2018. V prípade, že sa nezúčastníte finále, prosím oznámte to organizátorom, aby mohli hneď kontaktovať náhradníka.

Čaká nás semifinále

2018-05-24 09:05:29

Základná časť 11.ročníka GPX je za nami a s napätím očakávame semifinálové boje. Do 90 turnajov sa zapojilo rekordných 1420 detí a tí najlepší a najaktívnejší z nich zabojujú v sobotu 2.júna v Skalici, v Čadci a v Bardejove o finálové miestenky.

V kalendári GPX nájdete propozície semifinálových turnajov a pomaly pribúdajú aj odkazy na zoznamy prihlásených. Pripomínam, že právo účasti v semifinále príslušnej oblasti má prvých 9 hráčov z každej kategórie, 10. miesto môže určiť organizátor. Je možné, že to v mnohých prípadoch bude 10.v poradí. Neváhajte zbytočne s prihláškou, aby ste nepremeškali termín. V prípade, že sa nemôžete zúčastniť semifinále, dajte prosím vedieť organizátorovi, aby mohol osloviť náhradníka. 

Koniec základnej časti

2018-05-19 16:05:55

Základnú časť 11.ročníka GPX dnes uzavreli posledné tri turnaje. Celkové poradie bude známe po započítaní turnajov a kontrole údajov v nedeľu 20.5. doobeda. Prosím, ak by ste potom objavili nejakú chybu, pošlite mi informáciu na adresu rasto.diviak@gmail.com najneskôr do pondelka 21.5. do 16:00. V pondelok večer doriešim prípadné reklamácie a vyhlásim poradie po základnej časti za oficiálne.

Rastislav Diviak

predseda komisie pre náborové turnaje mládeže

Konkurzy na usporiadanie semifinále a finále GPX

2018-03-18 18:03:55

Semifinále GPX západ, semifinále GPX stred a semifinále GPX východ

Systém: uzavretý turnaj pre 10 hráčov samostatne pre každú kategóriu (C08, C11, C14, D08, D11, D14), postupové kritériá podľa Súťažného poriadku GPX.

       Doporučené tempo hry 2x15 minút s inkrementom 5s na každý ťah

 • Termín: 2. alebo 3. jún 2018 (preferovaný deň je sobota)
 • Vklad do turnaja 0,- EUR
 • Vecná cena pre každého hráča, medaily a diplomy pre troch najlepších v každej kategórii
 • Zverejnenie a priebežné aktualizovanie zoznamu prihlásených
 • Ostatné podmienky podľa Súťažného poriadku GPX
 • Príspevok SŠZ : 250,- EUR

V prihláške do konkurzu treba uviesť :

-            presné miesto konania turnaja, možnosti pricestovania, miestna doprava

-            podrobnejší popis hracej miestnosti

-            termín konania

-            ubytovacie a stravovacie možnosti, približné cenové relácie, možnosť bezplatného občerstvenia

-            názov zodpovednej právnickej osoby, meno riaditeľa turnaja, kontaktná osoba

-            návrh rozhodcov turnaja

-            iné ( propagácia, média, internet, atď.)

 

Finále GPX 

Systém: uzavretý turnaj pre 10 hráčov samostatne pre každú kategóriu (C08, C11, C14, D08, D11, D14), postupové kritériá podľa Súťažného poriadku GPX.

       Doporučené tempo hry 2x15 minút s inkrementom 5s na každý ťah

 • Termín: 9. alebo 10. jún 2018 (preferovaný deň je sobota)
 • Vklad do turnaja 0,- EUR
 • Poháre pre víťazov kategórií, medaily a diplomy pre troch najlepších v kategórii, vecná cena pre každého hráča
 • Zverejnenie a priebežné aktualizovanie zoznamu prihlásených
 • Ostatné podmienky podľa Súťažného poriadku GPX
 • Príspevok SŠZ : 400,- EUR

V prihláške do konkurzu treba uviesť :

-            presné miesto konania turnaja, možnosti pricestovania, miestna doprava

-            podrobnejší popis hracej miestnosti

-            termín konania

-            ubytovacie a stravovacie možnosti, približné cenové relácie, možnosť bezplatného občerstvenia

-            názov zodpovednej právnickej osoby, meno riaditeľa turnaja, kontaktná osoba

-            návrh rozhodcov turnaja

-            iné ( propagácia, média, internet, atď.)

 

Všeobecne :

Doplňujúce informácie ku konkurznému konaniu poskytuje predseda Komisie pre náborové turnaj mládeže Rastislav Diviak, rasto.diviak@gmail.com  M: 0908/684444.

Termín podania prihlášok do konkurzu je do 8.4.2018, prihlášky treba poslať elektronicky predsedovi Komisie pre náborové turnaje mládeže.

Vyhodnotenie konkurzov a výber organizátorov sa uskutoční najneskôr do 12.4.2018. Predseda Komisie pre náborové turnaje mládeže pripraví vyhodnotenie ponúk a predloží návrhy konkurznej komisii, ktorú budú tvoriť členovia Komisie pre náborové turnaje mládeže. V prípade viacerých uchádzačov vyberie komisia usporiadateľa hlasovaním.

 

V Senici 18.3.2018                                                                                            Rastislav Diviak

                                                                                                                      predseda komisie                               

Zmena termínu semifinále a posun základnej časti

2018-01-17 10:01:02

Vzhľadom k tomu, že sa v pôvodnom termíne pre semifinále GPX uskutoční v Ružomberku premiérový ročník Majstrovstiev EÚ mládeže v rapid šachu, termín semifinále GPX je zmenený na 2. alebo 3.júna 2018.

Zároveň sme posunuli koniec základnej časti na 20.mája 2018.

Štartujeme 11.ročník

2017-10-02 23:10:53

Grand prix mládeže vstupuje do svojho druhého desaťročia! V sekcii Pravidlá a Kontakty nájdete nový Súťažný poriadok GPX. Najviac sa medzi členmi Komisie pre náborové turnaje mládeže diskutovalo o bodovacom systéme, tesná väčšina sa nakoniec priklonila k zachovaniu doterajšieho bodovania.

Oficiálnym dňom štartu GPX je 1.október 2017. Započítame však aj turnaje odohrané v septembri, ak spĺňajú kritériá. Za prológ nového ročníka môžeme považovať tradičný turnaj Spektrum chess v Žiline. Pomaly ale isto budú v kalendári pribudať ďalšie turnaje.

Želám všetkým hráčom veľa úspechov na turnajoch, rodičom veľa energie a pevné nervy pri sledovaní partií a organizátorom pekné vydarené turnaje s hojnou účasťou!

© 2009 jogo author of http://kruber.sk | Design by www.mitchinson.net | This work is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 License | Admin -