Grand prix mládeže
Slovenského šachového zväzu

Každý dostane šancu

V Ružomberku sa rozdali finálové trofeje

2015-06-28 20:06:56

V nedeľu 14.6. sa pozornosť priaznivcov slovenského šachu sústredila najmä do Ružomberka. Okrem Konferencie Slovenského šachového zväzu totiž v metropole dolného Liptova vyvrcholil finálovým podujatím 8.ročník najväčšej slovenskej dlhodobej mládežníckej súťaže Grand prix. Do finále sa cez náročné semifinálové sito prebojovalo 60 hráčov z celého Slovenska. Niekoľkých odhlásených hráčov sa podarilo pohotovo nahradiť, organizátori na čele s riaditeľom finále Marekom Zelnickým tak mohli privítať v krásnom prostredí hotela Kultúra plný počet hráčov vo všetkých šiestich kategóriách.

Najmladšia dievčenská kategória mala veľmi napínavé rozuzlenie. Hneď v prvom kole zdolala Martina Šošovičková v súboji dvoch ratingovaných hráčok Sáru Šimalčíkovú. Potom obe vyhrávali všetky svoje partie, krok s nimi držala len Natália Ferenčáková. Prehrala až v predposlednom kole so Sárou. V poslednom kole boli karty rozdané jasne: ak Natália vyhrá s Martinou, rozhodne až doplnkový zápas v bleskovkách. Partia bola napínavá, Natália využila aktívnejšiu pozíciu na zisk figúry, v jednoduchej koncovke jej však dala súperke pat. Martina Šošovičková sa teda aj s istou dávkou šťastia udržala na prvom mieste, Sára Šimalčíková skončila druhá, smoliarke záverečného kola Natálii Ferenčákovej zostala tretia priečka.

Hlavným favoritom kategórie chlapcov do 8 rokov bol úradujúci majster Slovenska Matej Elbek Musaev. V niektorých partiách sa síce poriadne zapotil, svoju pozíciu však potvrdil a po ôsmich kolách bol istým víťazom. V poslednom kole ho o čisté konto pripravil Dominik Boba, ktorý si takto zaslúžene zabezpečil druhé miesto. Bronzový stupienok obsadil Marek Tobias Janík vďaka lepšiemu pomocnému hodnoteniu pred štvrtým Tomášom Motyčiakom.

Kategóriu dievčat do 11 rokov s prehľadom vyhrala Lucia Ševčíková. Zaváhala len v predposlednom kole so Sárou Bujnovou, záverečnú partiu však vyhrala a postrážila si polbodový náskok. Druhé miesto obsadila Jana Šošovičková, okrem prehry s víťazkou stratila ešte jeden polbod za remízu. Spokojná bola určite Daniela Ďatelová, ktorá do finále postúpila ako náhradníčka. Podala však výborný výkon a zaslúžene sa tešila z tretieho miesta.

V chlapčenskej „jedenástke“ sme boli zvedavý najmä na súboje Richarda Turčana s trojicou Bratislavčanov ale aj s ďalšími prenasledovateľmi. Richard síce hral so zranením a pri chôdzi mu asistovali barle, so súpermi však nemal veľa zľutovania, povolil remízu iba Alexovi Jenčopaľovi a potvrdil, že 11 vyhratých turnajov v základnej časti a stopercentná semifinálová jazda neboli dielom náhody. O druhom mieste sa rozhodovalo v priamom súboji dvoch veľkých rivalov z bratislavského Slovana. V napínavej partii nakoniec Adrian Zetocha porazil Sebastiána Lukáša Kostolanského a preskočil ho v celkovom poradí. Pre väčšinu hráčov z tejto kategórie bolo finále rozlúčkou s GPX, keďže už „prerástli“ ratingový limit súťaže. Priemerné elo turnaja 1473 hovorí za všetko.

Turnaj dievčat do 14 rokov bol by bol asi veľkým orieškom aj pre skúsených tipujúcich. Víťazka Veronika Rudinská prehrala s druhou aj s treťou v poradí, so zvyšnými súperkami však nezaváhala a 7 bodov jej stačilo na samostatné prvenstvo. Druhá v poradí Adela Sobeková začala turnaj dvoma prehrami, potom však vyhrala päť partií po sebe. Následná prehra v predposlednom kole ju však pravdepodobne pripravila o prvé miesto. Bronzovú priečku si vybojovala Bernadeta Gajdošová, vďaka výhram s víťazkou ale aj so štvrtou v poradí Karin Majirskou skončila pred ňou o pomocné hodnotenie.

V kategórii chlapcov do 14 rokov panovala veľmi pohodová atmosféra. Ako jediný absolvoval turnaj bez prehry Tomáš Ganz a so ziskom 7,5 bodu suverénne zvíťazil. Striebornú priečku obsadil Matej Stauder a na treťom mieste sa umiestnil najvyššie nasadený Jakub Ferenčák. Ani jeden z hráčov v tomto turnaji nezískal menej ako 2,5 bodu.

Organizačný tím okolo Mareka Zelnického pripravil finalistom naozaj výborné podmienky. V hracej miestnosti bol dostatok priestoru pre hráčov aj pre divákov. Miestnosť síce nebola klimatizovaná, bola však dostatočne vetrateľná a aj napriek horúcemu letnému počasiu bola teplota vnútri príjemná. Každý finalista dostal pri prezentácii tašku s občerstvením. Po prvom kole sa hráči presunuli do reštaurácie na výborné palacinky, medzi jednotlivými partiami mohli dopĺňať energiu z bohatého maškrtníckeho bufetu. Na záverečnom vyhodnotení nechýbali trofeje, ceny a účastnícke diplomy pre finalistov. V každom prípade si usporiadatelia zaslúžia pochvalu za to, účastníkom finále dopriali možnosť prežiť krásnu nedeľu pri najkrajšej hre.

Ďakujeme!!!

Spoznali sme finalistov!

2015-06-01 10:06:23

V sobotu 30.mája sa stali centrami mládežníckeho šachu Dunajská Lužná, Liptovský Mikuláš a Bardejov. Prebiehali to totiž napínavé semifinálové boje 8.ročníka GPX. Mohli sme vidieť veľa detskej radosti, občas však tiekli aj nejaké slzičky. Bojovalo sa o trofeje, o ceny, ale aj o miestenky do finále, ktoré sa uskutoční v nedeľu 14.júna v Ružomberku.

Postup do finále si vybojovali:

C08: Matej Elbek Musaev, Marek Oslej, Tomáš Motyčiak, Sebastián Maťo, Dominik Boba, Marián Jurky, Marek Tobias Janík, Peter Šichula, Juraj Vargoško, Lukáš Burdza

D08: Martina Šošovičková, Ema Holečková, Karin Novomeská, Sára Šimalčíková, Magdaléna Mrmusová, Nina Holeštiaková, Ľubana Holeštiaková, Natália Ferenčáková, Tereza Božíková, Viktória Gerzaničová

C11: Sebastián Lukáš Kostolanský, Adrián Zetocha, Šimon Šalgovič, Richard Turčan, Adam Šustek, Adam Cedzo, Šimon Rybka, Alexander Jenčopaľa, Gabriel Guľaš, Michal Choma

D11: Jana Šošovičková, Sára Bujnová, Silvia Fajtáková, Kristína Šubjaková, Lucia Ševčíková, Stella Čarnecká, Stela Simonová, Diana Tokarčíková, Alžbeta Klimentová, Jana Neupauerová

C14: Jakub Zahorček, Tomáš Ganz, Matúš Mižička, Matej Stauder, Patrik Mäsiar, Matej Sivčák, Jakub Ferenčák, Benjamín Štutika, Daniel Lopata, Pavol Stolár

D14: Martina Hlavinová, Adela Sobeková, Marianna Holečková, Sabína Bergerová, Veronika Rudinská, Adela Balalová, Katarína Minčičová, Karin Majirská, Katarína Dudašková, Bernadeta Gajdošová

Postupujúci, nezabudnite sa včas prihlásiť! Ak by ste vedeli, že sa nemôžete finále zúčastniť, pošlite prosím informáciu usporiadateľovi, aby mohol osloviť náhradníka.

Odkazy na jednotlivé finálové turnaje aj s priebežným stavom prihlásených nájdete v kalendári GPX.

Uzávierka prihlášok na semifinále

2015-05-25 16:05:27

Dnes, t.j. 25.5.2015 končí prihlasovanie oprávnených účastníkov do semifinálových turnajov.

V semifinále východ sú voľné miesta v kategórii D08, ostatné kategórie sú kompletné. Na semifinále stred sa zatiaľ neprihlásili niektorí postupujúci z kategórie C08 a z dievčenských kategórií. V západnej oblasti sú voľné miesta v kategóriách D08 a hlavne D14.

Upozorňujem postupujúcich, že v prípade neodoslania prihlášky do dnešného dňa strácajú právo účasti a na ich miesta budú oslovení náhradníci. Preto si prosím skontrolujte, či je vaše meno v zozname prihlásených a ak nie, kontaktujte usporiadateľa príslušného semifinále. 

Základná časť je za nami, tešíme sa na semifinále!

2015-05-20 19:05:35

V nedeľu 17.mája uzavrel tradičný turnaj Tirnavia šachových nádejí základnú časť 8.ročníka GPX. Odohralo sa 95 turnajov na celom Slovensku, v celkovom poradí nájdeme spolu 1239 mien. Oproti minulému ročníku je to síce mierny pokles, stále je však o turnaje veľký záujem.

Najbližší víkend bude patriť Majstrovstvám SR v rapid šachu mládeže, počas toho ďalšieho spoznáme finalistov GPX. Prihlasovanie na semifinálové turnaje v Dunajskej Lužnej, v Liptovskom Mikuláši a v Bardejove je už v plnom prúde, v kalendári GPX nájdete odkazy na priebežný stav prihlásených v jednotlivých turnajoch. Tých, ktorí ešte nie sú prihlásení, prosím, aby poslali organizátorovi prihlášku čo najskôr, rovnako aj prípadnú informáciu o neúčasti.

Do finále postúpia traja najlepší z každého semifinálového turnaja, a štvrtý zo semifinále východ v kategóriách C11, C14, D11 a D14, štvrtý zo semifinále západ v kategórii C08 a štvrtá zo semifinále stred v kategórii D08.

Finišuje základná časť

2015-05-15 11:05:58

Základná časť 8.ročníka GPX vyvrcholí už počas najbližsieho víkendu poslednými 6 z celkových 95 turnajov. V sobotu 16.mája sa bude bojovať o body v Trakoviciach, v Čadci, v Martine, v Bardejove a v Humennom. V nedeľu uzavrie bohatý turnajový program tradičná Tirnavia šachových nádejí v Modranke.

Organizátori semifinálových turnajov usilovne pracujú na príprave svojich podujatí, preto neváhajte a využite posledný súťažný víkend základnej časti a zabojujte o body do celkového poradia, o postupové miestenky, alebo sa príďte zabaviť nad šachovnicou a nazbierať cenné skúsenosti a hernú prax. Pre niektorých hráčov môžu posledné GPX turnaje poslúžiť aj ako generálka pred blížiacimi sa MSR v rapid šachu.

Rodičia, neseďte cez víkend doma, ale radšej zoberte deti na turnaj!

Konkurzy na usporiadanie semifinále a finále GPX

2015-02-18 11:02:21

Semifinále GPX západ, semifinále GPX stred a semifinále GPX východ

Systém: uzavretý turnaj pre 10 hráčov samostatne pre každú kategóriu (C08, C11, C14, D08, D11, D14), postupové kritériá podľa Súťažného poriadku GPX.

       Doporučené tempo hry 2x15 minút s inkrementom 5s na každý ťah

 • Termín: 30. alebo 31. máj 2015

 • Vklad do turnaja 0,- EUR

 • Vecná cena pre každého hráča, diplomy pre troch najlepších v každej kategórii

 • Zverejnenie a priebežné aktualizovanie zoznamu prihlásených

 • Ostatné podmienky podľa Súťažného poriadku GPX

 • Príspevok SŠZ : 250,-EUR

  V prihláške do konkurzu treba uviesť :

 1. presné miesto konania turnaja, možnosti pricestovania, miestna doprava

 2. podrobnejší popis hracej miestnosti

 3. termín konania

 4. ubytovacie a stravovacie možnosti, približné cenové relácie, možnosť bezplatného občerstvenia

 5. názov zodpovednej právnickej osoby, meno riaditeľa turnaja, kontaktná osoba

 6. návrh rozhodcov turnaja

 7. iné ( propagácia, média, internet, atď.)

   

Finále GPX 

Systém: uzavretý turnaj pre 10 hráčov samostatne pre každú kategóriu (C08, C11, C14, D08, D11, D14), postupové kritériá podľa Súťažného poriadku GPX.

       Doporučené tempo hry 2x15 minút s inkrementom 5s na každý ťah

 • Termín: 13. alebo 14. jún 2015

 • Vklad do turnaja 0,- EUR

 • Poháre pre víťazov kategórií, diplomy pre troch najlepších v kategórii, vecná cena pre každého hráča

 • Zverejnenie a priebežné aktualizovanie zoznamu prihlásených

 • Ostatné podmienky podľa Súťažného poriadku GPX

 • Príspevok SŠZ : 400,-EUR

  V prihláške do konkurzu treba uviesť :

 1. presné miesto konania turnaja, možnosti pricestovania, miestna doprava

 2. podrobnejší popis hracej miestnosti

 3. termín konania

 4. ubytovacie a stravovacie možnosti, približné cenové relácie, možnosť bezplatného občerstvenia

 5. názov zodpovednej právnickej osoby, meno riaditeľa turnaja, kontaktná osoba

 6. návrh rozhodcov turnaja

 7. iné ( propagácia, média, internet, atď.)

   

Všeobecne :

Doplňujúce informácie ku konkurznému konaniu poskytuje predseda Komisie pre náborové turnaj mládeže Rastislav Diviak, rasto.diviak@gmail.com  M: 0908/684444.

Termín podania prihlášok do konkurzu je do 15.3.2015, prihlášky treba poslať elektronicky predsedovi Komisie pre náborové turnaje mládeže.

Vyhodnotenie konkurzov a výber organizátorov sa uskutoční najneskôr do 20.3.2015. Predseda Komisie pre náborové turnaje mládeže pripraví vyhodnotenie ponúk a predloží návrhy konkurznej komisii, ktorú budú tvoriť členovia Komisie pre náborové turnaje mládeže. V prípade viacerých uchádzačov vyberie komisia usporiadateľa hlasovaním.

Odštartoval 8.ročník GPX

2014-10-14 12:10:33

Seriál náborových turnajov Grand prix mládeže vstúpil už do svojho 8.ročníka. Prvé turnaje sa odohrali v sobotu 4. októbra 2014 v Sabinove a v Dvoroch nad Žitavou. Už najbližší víkend sú na programe turnaje v Liptovskom Mikuláši, v Košiciach a v Dunajskej Lužnej.

V sekcii "Pravidlá a Kontakty" nájdete Súťažný poriadok pre tento ročník GPX a tiež výklad Pravidiel FIDE platný pre turnaje GPX. Jedinou výraznejšou zmenou v Súťažnom poriadku je zjednotenie ratingového stropu na 1400 bodov. Do úvahy sa berie elo platné k 1.10., ak hráč nemá FIDE elo, potom platí národné elo k 1.9.

Od 1.7.2014 sa uplatňujú nové pravidlá šachu FIDE. Výrazné zmeny nastali práve v pravidlách pre rýchly (rapid šach). Rozhodca už podľa nových pravidiel upozorňuje nielen na ťah proti pravidlám, ale dokonca aj na prekročenie času. Ťah proti pravidlám znamená prehru partie. Keďže v náborovom turnaji, kde hrá veľa začínajúcich detí, by toto pravidlo mohlo spôsobiť vážne škody a veľa detí odradiť od šachu, v turnajoch GPX po prvom a druhom takomto previnení rozhodca pridá súperovi dve minúty času a až tretí ťah proti pravidlám bude znamenať prehru partie.  

© 2009 jogo author of http://kruber.sk | Design by www.mitchinson.net | This work is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 License | Admin -