Slovenského šachového zväzu

Každý dostane šancu

Víťazné trofeje sú rozdané!

2017-06-25 14:06:00

Desiaty ročník Grand prix mládeže je minulosťou. Po 94 turnajoch základnej časti nasledovali semifinálové turnaje v Dubnici nad Váhom, v Čadci a v Humennom. V nich sme spoznali mená 60 finalistov. GPX vyvrcholila v nedeľu 18.júna finálovým podujatím v Topoľčanoch. Zúčastnili sa ho všeci finalisti, po hymne a úvodných príhovoroch odštartovalo 9 kôl napínavých šachových súbojov.

V turnaji dievčat do 8 rokov sa ani jedna favoritka nevyhla zaváhaniu v úvodných kolách. Výborne začala Timea Haasová, v záverečných troch kolách však hrala proti všetkým trom medailistkám. Víťazstvo z minulého ročníka obhájila Martina Šošovičková z Novej Dubnice. Po prehre v prvom kole nezložila zbrane, vyhrala nasledujúcich sedem partií a v poslednom kole poistila prvenstvo remízou. Druhé miesto obsadila Olívia Seková z Humenného. Porazila síce obe najvážnejšie konkurentky, nečakane však prehrala s Líviou Cukerovou a veľmi nešťastne po dvoch nemožných ťahoch aj s Agátou Berkovou. Brnozovú priečku obsadila Karin Novomeská, ktorá nestačila na prvé dve súperky v celkovom poradí, vo zvyšných partiách však nezaváhala.

V najmladšej chlapčenskej kategórii sa očakával súboj o prvenstvo medzi Jánom Tokarčíkom a Viliamom Čarneckým. Vo vzájomnej partii bol úspešnejší Vilko, nevyhol sa však ďalším zaváhaniam a tak si chlapci zopakovali umiestnenie z rapidových MSR: Janík Tokarčík skončil druhý, Vilko Čarnecký tretí. Všetkým vypálil rybník Lukáš Strapec z Banskej Bystrice. Prehral síce v treťom kole, zvyšné partie však vyhral a s krásnym ziskom ôsmich bodov zaslúžene zvíťazil. Jeho veľmi dlhá a bojovná partia o celkové prvenstvo s Jánom Tokarčíkom skončila potleskom všetkých prizerajúcich sa divákov.

V dievčenskej kategórii do 11 rokov kraľovala Mária Kovaříková z Hurbanova, ktorá stratila len polbod v poslednom kole. Kolo predtým zdolala v súboji dovtedy stopercentných hráčok Simonu Bochničkovú z KŠN Bratislava. Obe tieto dievčatá zaznamenali v posledných mesiacoch veľký výkonnostný rast a určite o nich budeme ešte veľakrát počuť. Tretiu priečku s výrazným náskokom pred prenasledovateľkami obsadila Nina Čírska zo Žiliny.

Kategória chlapcov do 11 rokov mala nesmierne vyrovnanú hornú polovicu tabuľky. Adamovi Šustekovi zo Zákamenného stačilo na víťazstvo 6,5 bodu, pomocné hodnotenie sa k nemu priklonilo najmä vďaka výhre nad druhým v poradí Leonardom Simonom z Humenného. Nasledovali traja šesťbodoví hráči, najlepšie pomocné hodnotenie mal Lukáš Zumrík s Martina, ktorý s prvými dvomi remizoval a za celý turnaj prehral len raz.

Dievčenskú kategóriu do 14 rokov absolútne ovládla Linda Vojtková z Modranky. Turnaj ju zastihol v špičkovej forme a bol z toho stopercentný bodový zisk. Druhé miesto obsadila Košičanka Bernadeta Gajdošová, ktorá by iste získala aj cenu za najdlhší čas strávený za šachovnicou, ak by sa takáto cena udeľovala. Tretie miesto si vybojovala Jana Šošovičková z Novej Dubnice.

Najvyrovnanejší turnaj hrali už tradične chlapci do 14 rokov. Nikto nezískal viac ako 6,5 ani menej ako 2,5 bodu. Z prvenstva sa tešil Dominik Petrek z Tomášova. Prehral síce dve partie so súpermi zo stredu tabuľky, s najväčšími konkurentmi sa mu však darilo veľmi dobre. Druhé miesto patrilo Kamilovi Belicovi z Nitry a bronzový stupienok vybojoval nekompromisným výkonom bez jedinej remízy Patrik Ondo z Popradu.

Finálové turnaje prebehli v priestrannej sále Kultúrneho domu v Topoľčanoch. Pre účastníkov boli k dispozícii výborné chlebíčky a nápoje v nevyčerpateľnom množstve. Vo vstupnej hale takmer neustále prebiehali priateľské partie s veľkou záhradnou šachovou súpravou. Každý hráč dostal po skončení turnaja vecnú cenu a účastnícky diplom ako peknú pamiatku na účasť vo finále GPX. Každý víťaz si odniesol pohár, prví traja v každej kategórii diplom a poukážku na mesačný tréning cez portál sachovetreningy.sk. Organizačný tím finále na čele s riaditeľom turnaja Alexandrom Riabovom si zaslúži pochvalu a poďakovanie.

Poznáme teda mená víťazov 10.ročníka GPX: Martina Šošovičková, Lukáš Strapec, Mária Kovaříková, Adam Šustek, Linda Vojtková a Dominik Petrek. Verme, že ich tento úspech motivuje k poctivej práci na svojej šachovej výkonnosti!

Čakajú nás semifinálové boje!

2017-05-23 08:05:04

Základnú časť 10.ročníka GPX uzavreli v sobotu 20.mája turnaje v Brezovej pod Bradlom, v Žiline, v Prešove a v Humennom. Na 94 turnajoch si zahralo 1403 mladých hráčov.

Prvých 9 hráčov v celkovom poradí každej kategórie si zabezpečilo miestenku do semifinále, ktoré sa odohrá 3.júna v Dubnici nad Váhom, v Čadci a v Humennom. Organizátor semifinále rozhodne o 10.účastníkovi v každom turnaji. Semifinalisti, nezabudnite sa včas prihlásiť!

Z každého semifinálového turnaja postúpia traja najlepší do finále, ktoré sa uskutoční 18.júna v Topoľčanoch. Postup do finále si vybojuje aj štvrtá v poradí semifinále západ v kategórii D11 a hráči umiestnení na štvrtom mieste v poradí semifinále východ v kategóriách C08, C11, C14, D08 a D14.

Portál Šachové tréningy podporil finále GPX!

2017-05-18 19:05:01

Portál www.sachovetreningy.sk je veľmi zaujímavým a originálnym projektom v slovenskom šachu. Jeho tvorcovia ho neustále rozvíjajú a rozhodli sa podporiť finále najväčšej dlhodobej mládežníckej šachovej súťaže na Slovensku. Prví traja hráči z každého finálového turnaja 10.ročníka GPX získajú poukážku na jeden mesiac tréningov cez portál.

Čo spája GPX a portál sachovetreningy.sk ? Určite je to snaha o zlepšenie mládežníckeho šachu na Slovensku, našli by sme aj mnoho ďalších spoločných vecí. Spomenieme jednu zaujímavosť. Cez portál sachovetreningy.sk trénuje aj jedna z našich najväčších nádejí, FM Filip Haring. Vekovo by sa ešte v tomto roku zmestil do GPX, ratingovú hranicu však prekročil už veľmi dávno. V roku 2010 sa Filip stal víťazom GPX do 8 rokov, o rok neskôr skončil na druhom mieste v kategórii do 11 rokov.

Odkaz na video, v ktorom otec Filipa Haringa hodnotí portál sachovetreningy.sk, nájdete tu: https://www.youtube.com/watch?v=YMNdONXOsNI

Poznáme dejiská semifinále a finále

2017-04-21 18:04:50

Po skončení konkurzov sme spoznali organizátorov a miesta záverečných turnajov jubilejného 10.ročníka GPX. Semifinále západ sa uskutoční v Dubnici nad Váhom, semifinále stred v Čadci a semifinále východ v Humennom. Semifinálovým dňom bude prvá júnová sobota 3.6.2017. Finalistov GPX privítame v nedeľu 18.6.2017 v Topoľčanoch.

Konkurzy na usporiadanie semifinále a finále GPX

2017-03-29 10:03:19

Semifinále GPX západ, semifinále GPX stred a semifinále GPX východ

Systém: uzavretý turnaj pre 10 hráčov samostatne pre každú kategóriu (C08, C11, C14, D08, D11, D14), postupové kritériá podľa Súťažného poriadku GPX.

Doporučené tempo hry 2x15 minút s inkrementom 5s na každý ťah

• Termín: 3. alebo 4. jún 2017 (preferovaný deň je sobota)

-  návrh rozhodcov turnaja

-  iné ( propagácia, média, internet, atď.)

Finále GPX

• Termín: 17. alebo 18. jún 2017 (preferovaný deň je sobota)
  • Poháre pre víťazov kategórií, medaily a diplomy pre troch najlepších v kategórii, vecná cena pre každého hráča
  • Príspevok SŠZ : 400,- EUR

Všeobecne:

Doplňujúce informácie ku konkurznému konaniu poskytuje predseda Komisie pre náborové turnaj mládeže Rastislav Diviak, rasto.diviak@gmail.com  M: 0908/684444.

Termín podania prihlášok do konkurzu je do 17.4.2017, prihlášky treba poslať elektronicky predsedovi Komisie pre náborové turnaje mládeže.

Vyhodnotenie konkurzov a výber organizátorov sa uskutoční najneskôr do 22.4.2017. Predseda Komisie pre náborové turnaje mládeže pripraví vyhodnotenie ponúk a predloží návrhy konkurznej komisii, ktorú budú tvoriť členovia Komisie pre náborové turnaje mládeže. V prípade viacerých uchádzačov vyberie komisia usporiadateľa hlasovaním.

© 2009 jogo author of http://kruber.sk | Design by www.mitchinson.net | This work is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 License | Admin -