Grand prix mládeže
Slovenského šachového zväzu

Každý dostane šancu

6.ročník GPX je za nami!

2013-06-16 23:06:36

Natália Ivanecká, Patrik Verbytskiy, Martina Tarageľová, Matúš Valovič, Rebeka Nadzamová a Matúš Kotora, to sú mená víťazov 6.ročníka GPX, ktoré sme spoznali v sobotu 15. júna po skončení finálových bojov v Ružomberku. 60 finalistov v 6 kategóriách pripravilo rodičom, trénerom a ostatným divákom napínavé chvíle, nechýbala úprimná radosť, občas sa po nevydarenej partii objavili aj szy.

Vo väčšine kategórií  boli účastníci veľmi vyrovnaní a často rozhodovali len detaily. V kategórii C14 stačilo 6,5 bodu na samostatné víťazstvo, na 9. a 10.mieste skončili hráči s tromi bodmi! V turnaji dievčat do 14 rokov rozhodlo o medailovom poradí pomocné hodnotenie v prospech Rebeky Nadzamovej, rovnaký počet bodov totiž dosiahla aj Lívia Šromovská a Rebekina mladšia sestra Sofia. 

V najmladšej chlapčenskej kategórii to až do posledného kola vyzeralo, že na prvom mieste skončia traja hráči s 8 bodmi z 9 partií. Pripravovaný doplnkový zápas v bleskovom šachu sa však neuskutočnil, Tomášovi Brnušákovi sa nevydarila posledná partia a prehra ho odsunula na tretie miesto. Medzi najmladšími dievčatami nechýbala ani jedna účastníčka aprílových MSR v Starej Ľubovni. Do vedenia sa dostala od úvodu Prešovčanka Natália Ivanecká, prehrala však v 5. a v 7.kole a vyzeralo to, že skončí na druhom mieste. V záverečnom kole jej však Lucka Ševčíková zdolala vedúcu Janku Šošovičkovú, čím si zabezpečila bronzovú medailu a Natálke Ivaneckej pomohla k zisku zlata.  

V kategórii D11 si suverénne počínala Martina Tarageľová, ktorá povolila súperkám len jedinú remízu a prvenstvo si zabezpečila už po 8.kole. Úlohu papierového favorita potvrdil v C11 Matúš Valovič a s GPX sa rozlúčil ziskom prvého miesta.

Celé finálové podujatie prebehlo v príjemnej atmosfére. Pre účastníkov boli pripravené na doplnenie energie švédske stoly so sladkými aj slanými maškrtami a nápojmi. Okrem toho organizátori zabezpečili pre každého chutnú pizzu. Každý hráč bol po skončení finálového turnaja odmenený účastníckym diplomom, pohárom a vecnou cenou, prví traja z každej kategórie dostali väčšie poháre a medaily. Špeciálny diplom bol udelený najaktívnejšiemu hráčovi základnej časti Eduardovi Paňkovi, ktorý odohral 29 turnajov.

Finále bolo nádherným vyvrcholením rekordného 6.ročníka GPX. Organizátori na čele s riaditeľom podujatia Marekom Zelnickým si zaslúžia veľké poďakovanie. Všetkým účastníkom želám, aby ich aj finálová účasť motivovala k usilovnej práci na zlepšovaní svojej výkonnosti a hlavne, aby mali zo šachu radosť!

Teším sa na 7.ročník GPX, ktorý odštartuje v septembri!

Spoznali sme finalistov

2013-06-09 00:06:35

Druhá júnová sobota, krátko po deviatej hodine. V Bratislave, v Žiline a v Stropkove sa rozpútali boje o miestenky do finále 6.ročníka GPX. Najúspešnejší a najaktívnejší spomedzi 1336 hráčov súperili o 60 miest do finále, ktoré sa uskutoční už nasledujúcu sobotu 15.6. v Ružomberku.

Postup do finále si v semifinálových turnajoch vybojovali:

C08: Daniel Chlpek, Michal Sobek, Patrik Verbytskiy, Vladimír Bochnička, Tomáš Brnušák, Roman Gábriš, Šimon Hreus, Šimon Rybka, Maxim Marko, Marko Kotora

C11: Jakub Bielik, Nathan Cabala, Matúš Valovič, Michal Valigurský, Adam Ďurica, Marek Poláček, Richard Piovár, Pavol Stolár, Eduard Paňko, Jakub Ferenčák

C14: Martin Kuna, Matej Bátora, Dominik Bango, Marek Bátory, Samuel Mazúr, Kamil Synák, Matúš Kotora, Adrián Mikitka, Tomáš Ondo, Juraj Hadžala

D08: Jana Šošovičková, Silvia Fajtáková, Jessica Reseteričová, Marcela Ježová, Lucia Ševčíková, Kristína Šubjaková, Dominika Plačková, Viktória Nadzamová, Natália Ivanecká, Alžbeta Klimentová

D11: Adriana Vozárová, Andrea Slabá, Sára Bujnová, Dominika Tomčíková, Martina Tarageľová, Simona Koreňová, Andrea Kravcová, Bernadeta Gajdošová, Aneta Hudáková, Katarína Dudašková 

D14: Martina Hlavinová, Veronika Ganzová, Dóra Simon, Mária Lazorová, Zuzana Tomčíková, Miriam Bátoryová, Rebeka Nadzamová, Sofia Nadzamová, Lívia Šromovská, Andrea Verbovská

Do finále sa treba prihlásiť najneskôr do stredy 12.6.2013. Väčšina postupujúcich sa prihlásila priamo počas vyhodnotenia semifinálových turnajov. Ak by sa niektorý z postupujúcich nemohol zúčastniť finále, treba to oznámiť čo najskôr, aby bolo možné zabezpečiť účasť náhradníka.

Základná časť je minulosťou

2013-05-25 20:05:32

Posledné štyri turnaje uzavreli základnú časť 6.ročníka GPX. Z 1336 účastníkov si na 91 turnajoch vybojovalo právo postupu do semifinálových turnajov 162 hráčov, ďalších 18 získa semifinálovú miestenku vďaka divokej karte.

Právo účasti v semifinále má prvých 9 hráčov z celkového poradie každej kategórie. Pripomínam hráčom, že sa treba prihlásiť v stanovených termínoch, potom budú usporiadatelia oslovovať náhradníkov. Prosím taktiež postupujúcich, ktorí sa nemôžu alebo nechcú zúčastniť semifinále, aby to čo najskôr oznámili usporiadateľovi, pomôžu tým urýchliť prípravu definitívneho zoznamu semifinalistov.

Počet postupujúcich do finále z jednotlivých semifinálových turnajov:

C08, C11 a D08: západ 4, stred 3, východ 3

C14, D11 a D14: západ 3, stred 3, východ 4.

Základná časť finišuje

2013-05-17 09:05:36

Do konca základnej časti 6.ročníka GPX zostáva 9 dní, počas ktorých sa odohrá posledných 9 turnajov. Už túto sobotu nás čaká 6.turnaj Majstrovstiev Košíc mládeže, tradičná Tirnavia šachových nádejí a prvýkrát zavíta GPX do Detvy.

V nasledujúcom týždni sa bude hrať v utorok v Snine, v piatok v Stropkove a posledné body do celkového poradia bude možné získať v sobotu v Branove, v Prievidzi, v Liptovskom Mikuláši a v Hanušovciach nad Topľou. Po 91 turnajoch základnej časti spoznáme postupujúcich do semifinálových turnajov v Bratislave, v Žiline a v Stropkove. Tí potom zabojujú o miestenky do ružomberského finále.

Neváhajte a využite poslednú možnosť zabojovať o body GPX!

Konkurzy na usporiadanie semifinále a finále GPX v roku 2013

2013-04-01 15:04:00

Semifinále GPX západ, semifinále GPX stred a semifinále GPX východ

Systém: uzavretý turnaj pre 10 hráčov samostatne pre každú kategóriu (C08, C11, C14, D08, D11, D14), postupové kritériá podľa Súťažného poriadku GPX. Doporučené tempo hry 2x15 minút s inkrementom 5s na každý ťah

• Termín : 8. alebo 9. jún 2013

• Vklad do turnaja 0,- EUR

• Vecná cena pre každého hráča, diplomy pre troch najlepších v každej kategórii

• Zverejnenie a priebežné aktualizovanie zoznamu prihlásených

• Ostatné podmienky podľa Súťažného poriadku GPX 

• Príspevok SŠZ : 250,-EUR

V prihláške do konkurzu treba uviesť :

- presné miesto konania turnaja, možnosti pricestovania, miestna doprava

- podrobnejší popis hracej miestnosti

- termín konania

- ubytovacie a stravovacie možnosti, približné cenové relácie, možnosť bezplatného občerstvenia

- názov zodpovednej právnickej osoby, meno riaditeľa turnaja, kontaktná osoba

- návrh rozhodcov turnaja

- iné ( propagácia, média, internet, atď.)

Finále GPX

Systém: uzavretý turnaj pre 10 hráčov samostatne pre každú kategóriu (C08, C11, C14, D08, D11, D14), postupové kritériá podľa Súťažného poriadku GPX. Doporučené tempo hry 2x15 minút s inkrementom 5s na každý ťah

• Termín : 15. alebo 16. jún 2013

• Vklad do turnaja 0,- EUR

• Poháre pre víťazov kategórií, diplomy pre troch najlepších v kategórii, vecná cena pre každého hráča

• Zverejnenie a priebežné aktualizovanie zoznamu prihlásených

• Ostatné podmienky podľa Súťažného poriadku GPX

• Príspevok SŠZ : 400,-EUR

V prihláške do konkurzu treba uviesť :

- presné miesto konania turnaja, možnosti pricestovania, miestna doprava

- podrobnejší popis hracej miestnosti

- termín konania

- ubytovacie a stravovacie možnosti, približné cenové relácie, možnosť bezplatného občerstvenia

- názov zodpovednej právnickej osoby, meno riaditeľa turnaja, kontaktná osoba

- návrh rozhodcov turnaja

- iné ( propagácia, média, internet, atď.)

Všeobecne:

Doplňujúce informácie ku konkurznému konaniu poskytuje predseda Komisie pre náborové turnaj mládeže Rastislav Diviak, rasto.diviak@gmail.com M: 0908/684444.

Termín podania prihlášok do konkurzu je do 16.4.2013, prihlášky treba poslať elektronicky predsedovi Komisie pre náborové turnaje mládeže. Vyhodnotenie konkurzov a výber organizátorov sa uskutoční najneskôr do 21.4.2013. Predseda Komisie pre náborové turnaje mládeže pripraví vyhodnotenie ponúk a predloží návrhy konkurznej komisii, ktorú budú tvoriť členovia Komisie pre náborové turnaje mládeže. Komisia potom predloží návrh na schválenie VV SŠZ. Výsledky budú zverejnené v zápise a uzneseniach z VV SŠZ.

Rekordný počet turnajov je skutočnosťou!

2013-02-27 13:02:49

Ešte neskončil ani február a už môžeme s radosťou konštatovať, že v tomto ročníku prekonáme rekord v počte turnajov. Doteraz sa odohralo 52 započítaných turnajov a ďalších 21 je naplánovaných, spolu teda nájdeme v kalendári 73 turnajov a toto číslo určite nie je konečné!

Marcový program bude naozaj mimoriadne bohatý. Začíname už v sobotu 2.3. turnajom v Štefanove a 5. podujatím seriálu Talent v Liptovskom Mikuláši. 8. marca pokračuje Žiacka liga v Sabinove a v sobotu 9.3. zavíta GPX hneď na 3 miesta: do Popradu na Ligu mládeže Spiša, do Prievidze a do Senice, kde turnajom GPX vyvrcholí prázdninový jarný šachový festival. 13. marca potom nasledujú Otvorené majstrovstvá žiakov Banskobystrického kraja. Sobota 16.marca bude patriť 5.turnaju série Spektrum Chess v Čadci a veľký výber bude na západe Slovenska, kde sa uskutočnia turnaje v Bratislave, v Hlohovci a v Pohronskom Ruskove. Predposledná marcová sobota 23.3. prinesie ďalšie tri turnaje: v Malackách, v Považskej Bystrici a v Košiciach. Sobota 30.3. je zatiaľ voľná, možno sa oplatí trochu si pred Veľkou nocou oddýchnuť od šachu, ale kto vie?

Máme sa teda v marci na čo tešiť. Čaká nás naozaj obrovské množstvo matov, vyhodených figúr, pekných kombinácií, ale aj poučných chýb. To všetko prináša mladým šachistom cenné skúsenosti. Preto neváhajte a zoberte svoje deti alebo zverencov na turnaje v čo najväčšom počte! 

Dosiahli sme tisícku!

2013-02-07 13:02:18

Už začiatkom februára sa podarilo dosiahnuť magické číslo 1000 započítaných hráčov v GPX! Vďaka patrí všetkým organizátorom, ale aj rodičom, trénerom a samozrejme samotným hráčom. Verím, že ešte pribudne veľa nových hráčov, ale hlavne, že sa budú turnajov zúčastňovať pravidelne.

Tisícka padla na turnaji seriálu Talent v Liptovskom Mikuláši. Výrazne k tomu však dopomohol aj posledný januárový turnaj Spektrum chess v Žiline, na ktorom narástol tohtoročný účastnícky rekord na 122 hráčov. Uvidíme, čo prinesú žilinské Otvorené majstrovstvá okresu o dva týždne. Február bude patriť najmä turnajom na východe (Stropkov, Sabinov, Prešov, Svidník). V západných krajoch sa okrem v nabitom ligovom kalendári rozbieha Dorastenecká liga, v marci je už aj v tejto oblasti na programe viacero turnajov.

Celkovo je zatiaľ v tomto ročníku v kalendári 61 turnajov. Už teraz je to druhý najvyšší počet v histórii, ale verím, že prekonáme minuloročný počet 68. Mladí šachisti si to zaslúžia.

 

Od septembra do decembra 37 turnajov!

2012-12-21 00:00:00

Ani sme sa nenazdali a blíži sa koniec! Nie však v poslednej dobe taký populárny koniec sveta, ale koniec kalendárneho roka. Je čas Vianoc, darčekov, rodinnej pohody, oddychu, novoročných osláv, ale aj bilancovania a nových predsavzatí.

Pre GPX bol rok 2012 úspešný. V júni skončil rekordný 5.ročník, v septembri sa naplno rozbehol nový ročník. Pred Vianocami sa odohralo 33 turnajov započítaných do GPX a hneď po Vianociach sú na programe ďalšie 4, celkovo teda bude do konca decembra odohratý nádherný počet 37 turnajov, čo je o 9 viac ako v minulom ročníku!!! Popri tradičných sériách turnajov pribudli aj nové miesta. Sľubne sa vyvíja situácia na východe Slovenska, prvýkrát pribudol do GPX turnaj Žiackej ligy v Snine, novinkou v GPX je aj Vianočný turnaj vo Vranove nad Topľou. Po Novom roku pribudnú aj turnaje v Bratislavskom a v Trnavskom kraji. V Žilinskom kraji bežia tradičné série Spektrum Chess a Talent. Začiatkom jenuára bude už druhý turnaj v Banskej Bystrici. Možno, že ambiciózny cieľ aspoň 5 turnajov v každom kraji nebude v tomto ročníku až taký nesplniteľný.

Nejde samozrejme o čísla, ale o to, aby mali mladí šachisti čo najviac možností hrať turnaje a získavať herné skúsenosti a partiovú prax. Veľká vďaka patrí všetkým organizátorom, ktorí sú ochotní urobiť niečo pre deti.

Všetkým mladým šachistom, rodičom, trénerom a organizátorom želám príjemné prežitie Vianočných sviatkov!

Rastislav Diviak

 

 

 

Novembrový program pokračuje

2012-11-15 12:11:42

Tohtoročný november ponúka naozaj bohatý výber turnajových možností. V sobotu 10.11. sa hrali turnaje v Topoľčanoch, v Žiline a v Košiciach. Dnes (15.11.) bojuje šachová mládež v Banskej Bystrici. Zajtra privítajú nádejných šachistov v Sabinove, v sobotu 17.11. GPX zavíta do Bratislavy a do Smižian. Novembrový program GPX vyvrcholí počas posledného novembrového víkendu. Po "predjedle" v Stropkove v piatok 23.11. bude nasledovať naozaj výdatný "hlavný chod" v sobotu 24.11: Malacky, Považská Bystrica a Liptovský Mikuláš. Najozaj je z čoho vyberať. Takže rodičia, tréneri a ďalšie sprievodné osoby, neváhajte a zoberte deti na turnaj!

Do 15 turnajov tohto ročníka sa zapojilo už 531 detí! Pekne stúpa aj účasť na turnajoch, minulú sobotu hralo GPX spolu 244 detí, všetky tri turnaje mali veľmi peknú účasť. Rekord zatiaľ drží Žilina so 102 započítanými hráčmi. Verím, že sa bude zapájať stále viac detí, šach je totiž najkrajšia hra na svete!

V novom ročníku už 11 odohratých turnajov!

2012-10-25 11:10:44

5.ročník GPX už má za sebou 11 odohratých turnajov, na ktorých sa zúčastnilo 372 započítaných hráčov. V októbri pribudne ešte turnaj v Leviciach, ďalších 8 podujatí je už naplánovaných na november. Ani to však nemusí byť konečné číslo, stále totiž pribúdajú do kalendára ďalšie turnaje.

Účasť je zatiaľ väčšinou nižšia, v októbri sa už ale rozbehla väčšina krúžkov, takže všetci veríme, že bude detí pribúdať.

Takže šachuchtiví, 27.10. Vás čakajú organizátori v Leviciach a 10.11. budú na výber Topoľčany, Žilina a Košice. Neváhajte a prihláste sa, stojí to za to!  

© 2009 jogo author of http://kruber.sk | Design by www.mitchinson.net | This work is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 License | Admin -