Grand prix mládeže
Slovenského šachového zväzu

Každý dostane šancu

Nový ročník GPX

2016-09-29 20:09:41

Nový, jubilejný 10.ročník GPX začne s menším oneskorením, najneskôr však v novembri 2016. Potrebujeme určitý čas na doriešenie zásadných vecí, ktoré pomôžu súťaž výrazne oživiť a posunúť na novú úroveň. Prosíme preto všetky deti, rodičov, trénerov aj organizátorov o trpezlivosť. 

Vekový a ratingový limit sa nebudú meniť, možno pridáme kategóriu pre hráčov, ktorí GPX prerástli. Turnaje, ktoré sa odohrajú pred oficiálnym štartom, budú dodatočne započítané. 

Rastislav Diviak

Štatistiky 9 ročníkov GPX

2016-06-17 09:06:05

Počas finále GPX v Dražkovciach prezentoval podpredseda komisie pre náborové turnaje mládeže Ing. Miroslav Roháček štatistiky aktuálneho ročníka a porovnanie z predchádzajúcimi ročníkmi GPX. Prebehla tiež diskusia k aktuálnemu stavu GPX, odznelo viacero zaujímavých návrhov na zlepšenie. 

Prezentáciu si môžete stiahnuť tu: http://gpx.jogo.sk/download/GPX201516.pptx

Deviaty ročník je minulosťou

2016-06-16 12:06:10

Martina Šošovičková, Jakub Orgoň, Jana Šošovičková, Dominik Pecháček, Petra Jančovičová, Jakub Koválik. To sú mená víťazov 9.ročníka Grand prix mládeže. Rozhodli o tom finálové súboje, ktoré prebiehali v sobotu 11.júna v turčianskej obci Dražkovce. Na prezentáciu sa dostavilo všetkých 60 účastníkov, po úvodných príhovoroch tak mohlo finále naplno odštartovať.

Najmladšia dievčenská kategória sľubovala veľmi napínavé súboje, okruh favoritiek bol totiž pomerne široký. Pomerne dlho to vyzeralo, že sa z prvenstva bude tešiť veľmi dobre hrajúca Hanka Horváthová, aj napriek tomu, že v druhom kole prijala remízu proti Nine Holeštiakovej s figúrou navyše. V súboji s Martinkou Šošovičkovou sa však neopatrne dotkla svojej dámy a súperkinho krytého pešiaka. Aj po strate dámy ešte zabojovala a partia skončila po napínavom boji remízou. Z prvého miesta sa zásluhou lepšieho pomocného hodnotenia tešila práve Martinka. Tretie miesto obsadila Nina Holeštiaková, ktorá síce postúpila do finále na poslednú chvíľu ako náhradníčka, ale jednoznačne potvrdila, že patrí medzi elitu v tejto vekovej kategórii. Ak tieto, ale aj ostatné dievčatá z finálového turnaja nepoľavia v úsilí, nemusíme sa obávať poklesu úrovne ženského šachu.

V kategórii chlapcov do 8 rokov nastala kuriózna situácia po 5.kole. Na čele boja totiž skupina piatich hráčov s 3 bodmi, nasledovaná štyrmi hráčmi so ziskom 2,5 bodu. O prvenstvo teda v tej chvíli bojovalo 9 z 10 hráčov! Najlepší finiš predviedol Jakub Orgoň a týždeň po zisku titulu majstra SR v rapid šachu do 8 rokov sa tak mohol tešiť z ďalšieho triumfu. Druhé miesto obsadil trochu nečakane Viliam Čarnecký a s bronzovým stupienkom sa musel uspokojiť najväčší papierový favorit Krištof Višváder, ktorý doplatil na to, že si záver turnaja pomýlil s pretekmi formuly 1. Nadmerná rýchlosť bola hlavným nedostatkom takmer všetkých hráčov v tejto kategórii. Výnimkou je ten najmladší! Kristián Boba ešte nemá 5 rokov, ale medzi 8-ročnými sa vôbec nestratil. Uhral krásne 4 body a pravdepodobne už v budúcom ročníku bude patriť medzi veľkých favoritov.

Turnaj dievčat do 11 rokov suverénne ovládla Jana Šošovičková. Osem partií vyhrala, remízu povolila len druhej v poradí Silvii Fajtákovej. V rodine Šošovičkovcov tam mali po dvojnásobnom triumfe nepochybne dôvod na oslavu. Silvia Fajtáková bola s druhým miestom určite veľmi spokojná. Ako jediná neprehrala s víťazkou a cenná je aj výhra so skúsenou Luciou Ševčíkovou. Tá obsadila so 6 bodmi tretiu priečku, ale pravdepodobne mala vyššie ambície. Nie vždy sa však darí podľa predstáv a ani Lucka ešte určite nepovedala posledné slovo.

Kategórii chlapcov do 11 rokov dominoval podľa očakávania Dominik Pecháček. Stratil iba polbod a potvrdil, že 6 turnajových víťazstiev zo základnej časti a triumf v semifinále neboli dielom náhody. Bez prehry s víťazom absolvoval turnaj len Kristián Rúček. Síce sa tiež nevyhol zaváhaniu, ale druhé miesto si postrážil bez väčších problémov a potvrdil pozíciu nasadenej dvojky. Na tretiu priečku sa v neľahkej konkurencii prebojoval trochu prekvapujúco Samuel Čmil. V tomto turnaji sa zrodilo najviac – až 13 remíz. Poslední traja hráči zostali bez jedinej výhry. Chlapci, na budúce trochu viac bojovnosti! J

V dievčenskej kategórii do 14 rokov bojovali o prvenstvo najmä Petra Jančovičová a Bernadeta Gajdošová. Výhra vo vzájomnej partii nakoniec priniesla Petre lepšie pomocné hodnotenie a tým aj umiestnenie na najvyššej priečke. O tretiu priečku bojovali Eliška Machovčáková a Linda Vojtková. V posledných dvoch kolách obe prehrali s Adelou Sobekovou. Zároveň však ani jedna z nich neprehrala s víťazkou. Linda dokázala s Petrou Jančovičovou remizovať a Eliška ju dokonca porazila, čo jej v konečnom účtovaní zabezpečilo tretie miesto.

Veľmi zaujímavo sa vyvinul turnaj chlapcov do 14 rokov. Do posledného kola vstupoval na prvom mieste Jakub Koválik s polbodovým náskokom pred Matejom Stauderom. Na záver ich čakala vzájomná partia, v ktorej sa rozhodovalo o celkovom víťazstve. Jakub v nej dosiahol potrebnú remízu a tešil sa z triumfu, pre Mateja však druhé miesto rozhodne nie je neúspechom. Tretie miesto si vybojoval najvyššie nasadený Ondrej Franko. Ďalším favoritom Šimonovi Verešovi a Davidovi Petrekovi turnaj nevyšiel podľa predstáv.

Usporiadateľský tím na čele s Ing. Jozefom Hlaváčikom pripravil pre finalistov naozaj výborné podmienky. Hracie priestory, výborný guláš z diviaka (nie z Diviaka!!!), spomienkové darčeky pre finalistov, ale aj pohostinnosť domácich organizátorov, to prispelo k tomu, že sa účastníci finále cítili veľmi dobre. Na záver finále prišlo tradičné vyhodnotenie s odovzdaním pohárov, krásnych medailí vyrezaných z dreva a vecných cien, ktorými boli väčšinou knihy. Snáď prispejú k tomu, aby mladí šachisti viac čítali. Čítanie totiž formuje myseľ neporovnateľne vhodnejším spôsobom, než rôzne lákavé akčné počítačové hry.  

Na počesť víťazov 9.ročníka GPX zaznela na záver vyhodnotenia štátna hymna. Po vyhodnotení nasledovala ešte sladká bodka a posledný súper pre všetkých 6 víťazov a tým boli vynikajúce zákusky.

Ďakujeme usporiadateľom finále a tešíme sa na jubilejný 10.ročník GPX!

Spoznali sme finalistov

2016-05-30 19:05:52

Víkendové semifinálové turnaje v Dubnici nad Váhom, v Zákamennom a v Humennom nám dali odpovede na otázku, ktorí hráči si vybojujú právo účasti vo finále. 

Po náročných bojoch, v ktorých bolo treba preukázať poriadnu dávku šachového umenia a niekedy možno rozhodoval aj kúsok športového šťastia, si finálové miestenky vybojovali títo hráči:

C08: Krištof Višváder, Jakub Orgoň, Andrej Sitár, Viliam Čarnecký, Kristián Boba, Adam Kusý, Peter Šichula, Adam Dujava, Lukáš Burdza a Tomáš Polomský

C11: Kristián Rúček, Kamil Belica, Patrik Kuna, Dominik Pecháček, Tomáš Lovčičan, Filip Balvan, Leonard Simon, Gabriel Guľaš, Samuel Čmiľ a Samuel Bučko

C14: Šimon Vereš, Karol Kostelanský, David Petrek, Matej Stauder, Ondrej Franko, Pavol Ruman, Tobiáš Budzák, Jakub Koválik, Oliver Cuker a Nikolas Rybovič

D08: Martina Šošovičková, Hana Horváthová, Karin Novomeská, Karin Kaufmanová, Barbora Obročníková, Valéria Kocurová, Magdaléna Mrmusová, Andrea Tomajková, Barbora Konopová a Nina Hudáková

D11: Jana Šošovičková, Silvia Fajtáková, Lívia Bajzová, Lucia Ševčíková, Stela Kusá, Viktória Obročníková, Natália Ivanecká, Daniela Leňková, Natália Ferenčáková a Vanesa Morongová

D14: Petra Jančovičová, Linda Vojtková, Adela Sobeková, Daniela Ďatelová, Eliška Machovčáková, Lea Psocíková, Bernadeta Gajdošová, Lenka Bidulská, Sofia Šofranková a Ivana Stolárová

9.ročník GPX vyvrcholí finálovým podujatím v sobotu 11.júna v Dražkovciach. Oprávnení účastníci sa prihlasujú do finále najneskôr do 6.júna do 20:00 odoslaním vyplneného prihlasovacieho formulára na adresy uvedené v propozíciách. Formulár nájdete v Kalendári GPX v riadku s turnajom Finále GPX-chlapci do 11 rokov. Propozície sú v riadku "chlapci do 8 rokov"

Postupové miesta do finále

2016-05-27 09:05:08

Na základe počtu hráčov, ktorí odohrali v základnej časti aspoň tri turnaje získajú právo postupu do finále prvé štyri hráčky z kategórie D08 v semifinále západ a prví štyria hráči z kategórií C08, C11, C14, D11 a D14 v semifinále východ. Zo všetkých ostatných semifinálových turnajov postupujú do finále prví traja hráči.

Propozície finále nájdete v kalendári GPX pri kategórii chlapcov do 8 rokov. Pri kategórii chlapcov do 11 rokov je tlačivo prihlášky do finále. Prosíme všetkých finalistov, aby pri prihlasovaní vyplnili a poslali usporiadateľovi finále toto tlačivo.

Základná časť je za nami!

2016-05-16 18:05:34

Posledných päť turnajov počas minulého víkendu uzavrelo základnú časť 9.ročníka GPX. Spoznali sme mená hráčov, ktorí si vybojovali semifinálové miestenky do Dubnice, do Zákamenného alebo do Humenného. Postupujúci, nezabudnite sa včas prihlásiť usporiadateľovi príslušného semifinále.

Minuloročný rekord 95 turnajov zaradených do GPX sme síce neprekonali, ale aspoň sme ho vyrovnali. Celkový počet hráčov 1346 sa priblížil k rekordnému predminulému ročníku a ten minulý prekonal pomerne výrazne. 

V sobotu 28.5., resp. v nedeľu 29.5. nás čakajú napínavé boje o postup do finále. Priebežný stav prihlásených budú usporiadatelia zverejňovať na chess-results, odkazy na jednotlivé turnaje nájdete v kalendári GPX.

Konkurzy na usporiadanie semifinále a finále GPX

2016-02-21 21:02:33

Semifinále GPX západ, semifinále GPX stred a semifinále GPX východ

Systém: uzavretý turnaj pre 10 hráčov samostatne pre každú kategóriu (C08, C11, C14, D08, D11, D14), postupové kritériá podľa Súťažného poriadku GPX.

Doporučené tempo hry 2x15 minút s inkrementom 5s na každý ťah

 • Termín: 28. alebo 29. máj 2016 (preferovaný deň je sobota)
 • Vklad do turnaja 0,- EUR
 • Vecná cena pre každého hráča, medaily a diplomy pre troch najlepších v každej kategórii
 • Zverejnenie a priebežné aktualizovanie zoznamu prihlásených
 • Ostatné podmienky podľa Súťažného poriadku GPX
 • Príspevok SŠZ : 250,- EUR

V prihláške do konkurzu treba uviesť :

-            presné miesto konania turnaja, možnosti pricestovania, miestna doprava

-            podrobnejší popis hracej miestnosti

-            termín konania

-            ubytovacie a stravovacie možnosti, približné cenové relácie, možnosť bezplatného občerstvenia

-            názov zodpovednej právnickej osoby, meno riaditeľa turnaja, kontaktná osoba

-            návrh rozhodcov turnaja

-            iné ( propagácia, média, internet, atď.)

 

Finále GPX 

Systém: uzavretý turnaj pre 10 hráčov samostatne pre každú kategóriu (C08, C11, C14, D08, D11, D14), postupové kritériá podľa Súťažného poriadku GPX.

       Doporučené tempo hry 2x15 minút s inkrementom 5s na každý ťah

 • Termín: 11. alebo 12. jún 2016 (preferovaný deň je sobota)
 • Vklad do turnaja 0,- EUR
 • Poháre pre víťazov kategórií, medaily a diplomy pre troch najlepších v kategórii, vecná cena pre každého hráča
 • Zverejnenie a priebežné aktualizovanie zoznamu prihlásených
 • Ostatné podmienky podľa Súťažného poriadku GPX
 • Príspevok SŠZ : 400,- EUR

V prihláške do konkurzu treba uviesť :

-            presné miesto konania turnaja, možnosti pricestovania, miestna doprava

-            podrobnejší popis hracej miestnosti

-            termín konania

-            ubytovacie a stravovacie možnosti, približné cenové relácie, možnosť bezplatného občerstvenia

-            názov zodpovednej právnickej osoby, meno riaditeľa turnaja, kontaktná osoba

-            návrh rozhodcov turnaja

-            iné ( propagácia, média, internet, atď.)

 

Všeobecne :

Doplňujúce informácie ku konkurznému konaniu poskytuje predseda Komisie pre náborové turnaj mládeže Rastislav Diviak, rasto.diviak@gmail.com  M: 0908/684444.

Termín podania prihlášok do konkurzu je do 15.3.2016, prihlášky treba poslať elektronicky predsedovi Komisie pre náborové turnaje mládeže.

Vyhodnotenie konkurzov a výber organizátorov sa uskutoční najneskôr do 20.3.2016. Predseda Komisie pre náborové turnaje mládeže pripraví vyhodnotenie ponúk a predloží návrhy konkurznej komisii, ktorú budú tvoriť členovia Komisie pre náborové turnaje mládeže. V prípade viacerých uchádzačov vyberie komisia usporiadateľa hlasovaním. 

Päťdesiatka je za nami!

2016-02-15 19:02:12

9.ročník Grand prix mládeže má za sebou už 51 odohratých turnajov. Priebežné poradie jednotlivých kategórií už pomaly napovedá, kto má aké ambície. Do konca základnej časti však stále zostáva dosť času, takže aj tí, ktorí boli doteraz menej aktívni, majú stále šancu zabojovať o postup do semifinále.

Doteraz sa na turnajoch zúčastnilo spolu 968 hráčov, takže prekonanie magickej tisícky je už len otázkou krátkeho času. Rekordným turnajom ročníka je zatiaľ žilinský 3.Spektrum chess so 118 účastníkmi. Stovku atakoval aj Mikulášsky turnaj v Považskej Bystrici (98 hráčov) a Zimný turnaj v Prievidzi (94 hráčov).

Vo februári bude program turnajov GPX pokračovať hlavne vo východnej časti Slovenska. 23.2. sa hrá ďalší turnaj Okresnej ligy v Snine, 26.2. sa mladí šachisti zídu v Stropkove a v sobotu 27.2. bude pre šachuchtivých na výber Sabinov, Bijacovce a Čadca.

Verme, že už po týchto turnajoch bude v priebežnom poradí viac ako 1000 mien!

© 2009 jogo author of http://kruber.sk | Design by www.mitchinson.net | This work is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 License | Admin -